top of page

Шкільна форма. Варто, чи ні?

Без названия (2).jpg

   Кожного року перед початком навчального року тема шкільної форми стає мега-актуальною.Чи потрібна шкільна форма? Які  її переваги та недоліки? Яким повинен бути дрес-код викладача, студента-практиканта і просто студента під час аудиторної роботи? У вас є щодо цього своя думка? Запрошуємо вас до дискусії на сторінках нашої газети. А зараз пропонуємо вам трохи статистики і свої погляди. 

   Форма, в тому числі і шкільна, - це зовсім не погано: як знак приналежності до певної спільноти людей. Скажімо, у минулому столітті фірмений одяг був способом підтримки корпоративного духу, виразом гордості за свою роботу. Листоноші, солдати, гімназисти носили форму не тільки на роботі, але і вдома, на вулиці, під час урочистостей та свят. Форма була розпізнавальним знаком, частиною символіки, яка відрізняє людей однієї професії, переконань від інших. І якщо шкільна форма, як символ однаковості і стадності, вам набридла, поспішаємо хоч трохи втішити: більша половина населення Землі, яка перебуває в шкільному віці, носила, носить і носитиме учнівську форму.

   Шкільна форма дозволяє дітям не відволікатися на такі значущі для них деталі, як обговорення зовнішнього вигляду однокласників і рівень їх матеріального забезпечення. У силу того, що діти часто жорстокі у своїх судженнях, школярі з бідніших сімей можуть чути на свою адресу глузування.

    Це може вплинути не тільки на їх самооцінку, а й успішність у цілому. Завдяки однаковому для всіх одязі соціальні відмінності стираються. Шкільна форма дисциплінує дітей. Класичний крій одягу, відсутність кричущих деталей і неприпустимих етикетом вирізів дає дітям можливість зосередитися на навчанні.
 

Без названия (1).jpg
images.jpg

   Відомо, що шкільна форма почала свою історію з Великобританії. Школярі Англії з великою повагою ставляться до форми, і багато хто навіть примудряється щиро пишатися нею. Враховуючи британський консерватизм, легко повірити в те, що довгий час класична форма для школярів тут включала в себе верхній одяг, взуття і навіть шкарпетки.


   Кожна престижна школа має свій власний логотип, відтворений на краватках учнів. Так що сорочки та краватки, блейзери та капелюшки - стандартний набір для юних британців.
У Німеччині, наприклад, ніколи не було єдиної шкільної форми, в окремих навчальних закладах існувала своя.


    У Франції ситуація дещо схожа - в кожній школі своя форма, але до 1968 у них були єдині правила одягу в школі.


     На Кубі форма обов'язкова не тільки для школярів, а й для студентів. 

   Світла сорочка і темно-сині штани - так виглядає шкільна форма в Індії для хлопчиків, а ось дівчаткам потрібно носити звичайну білу блузу і темну спідницю, а в деяких школах шкільною формою може бути і сарі.


     У Туреччині теж прийнято носити шкільну форму, цікаво, що саме за кольором можна відрізнити, у якому класі вчиться школяр. У Японії шкільна форма приблизно однакова у кожній школі: білі сорочки і темні піджаки. Форма називається «гакуран». 


    А ось «Сейлор Фуку», що в перекладі означає «матроський костюм», прийнято носити у Японії дівчаткам: біла блуза, темний піджак, спідниця, яскрава краватка. Найцікавіше те, що до форми ще додається сумка або портфель. Родзинкою в образі виступають шкарпетки для дівчаток.


     У Штатах і Канаді носити шкільну форму обов'язково у всіх приватних школах, а ось в державних немає єдиної форми одягу.

    Кожного року перед початком навчального року тема шкільної форми стає мега-актуальною.Чи потрібна шкільна форма? Які  її переваги та недоліки? Яким повинен бути дрес-код викладача, студента-практиканта і просто студента під час аудиторної роботи? У вас є щодо цього своя думка? Запрошуємо вас до дискусії на сторінках нашої газети. А зараз пропонуємо вам трохи статистики і свої погляди. 

   Носять шкільну форму і в Мексиці, Монголії, Північній Кореї, Сингапурі, Індонезії, Австралії та Новій Зеландії.


    Китай, Колумбія і Майлазія теж не відстають. І навіть в Африці є своя шкільна форма. Наприклад, у мусульманських школах обов'язковим атрибутом вважається хустка для дівчаток. 

1.jpg
000kgw-98d3-500x375.jpg

   У деяких школах України ввели дрес-код для вчителів. Кажуть, що це мотивує учнів носити шкільну форму, а разом з тим допомагає зосередитись на навчанні.

  Побачимо, чи торкнеться реформа освіти і питання зовнішнього вигляду учня, студента та педагога.

bottom of page